www.estetickeoperace.cz – Face lifting
sponzorované odkazy

Estetické operace
Každý by chtěl vypadat tak, aby se líbil nejen sám sobě, ale i svým blízkým lidem. Někdy stačí změnit účes, líčení, oblečení... jindy však takové změny nestačí. V takovém případě můžete zvážit jednu z plastických operací. Estetická chirurgie je poslední roky na velké vlně zájmu. Můžete si nechat zmenšit, zvětšit, vymodelovat poprsí, přišít odstálé uši, odstranit jizvy po akné, nechat si provést plastiku nosu, plastickou operaci brady či odsát tuk pomocí liposukce.

Face lifting

Operace obličeje a krku se obvykle provádí u pacientů, kterým se tvoří vlivem stárnutí kůže vrásky a dochází k celkovému poklesu kůže obličeje. Jednoduše lze říci, že se jedná o vypnutí kůže a podkoží obličeje a krku.

Je to poměrně náročný a veliký zákrok.

První projevy stárnutí kůže můžeme pozorovat především v oblasti obličeje a krku. U každého člověka kůže stárne jinak rychle. Můžeme se setkat s lidmi, kteří i v poměrně vysokém věku mají jen málo zřetelné vrásky, ale na druhou stranu je i mnoho těch, u kterých se na kůži vyskytují vrásky hluboké a zřetelné. Je to dáno nejen geneticky, ale i celkovým životním stylem. Zvláště u žen, které se rády v létě opalují na sluníčku a nepoužívají krémy s vysokým UV filtrem, stárne kůže rychleji.

Nejčastějšími projevy stárnutí kůže je:

 • povadlá kůže na tvářích
 • vrásky
 • uvolněná kůže mezi dolní čelistí a krkem, kde se tvoří největší kožní přebytky

Kdy podstoupit operaci

Nejčastější věková skupina pro operaci jsou ženy a muži ve věku od 40 do 65 let. U starších pacientů je větší procento komplikací a rány se hojí pomaleji.

Velmi často se operace obličeje a krku kombinuje s operací očních víček (blepharoplastika) nebo s liposukcí podbradku.

Není však možné trvale odstranit vrásky, které vznikají kolem rtů a vrásky na čele. Navíc operace neřeší problém stárnutí jako takový, ale pomáhá vypadat mlaději déle. Proto se operace po několika letech znovu opakuje.

Výsledek operace je ovlivněn i váhou pacienta. Obecně platí, že se lepších výsledků dosahuje u pacientů štíhlých než u pacientů, kteří mají více podkožního tuku.

Postup při operaci

Pro dosažení mladistvějšího vzhledu se provádí operace obličeje (Face lifting) a operace krku (Neck lifting). Při operaci se kůže obličeje odpojuje od spodiny a vytahuje se do stran. Dále se odstraňují kožní nadbytky na krku a na tvářích, čímž dojde k částečnému vyhlazení vrásek. Lékař vede řez ze spánkové oblasti, kde jsou vlasy (jizvy pak nejsou tak vidět), směrem dolů těsně k boltci (nebo přímo v něm) a kolem ušního lalůčku do rýhy za boltcem a směrem dozadu do vlasů.

Při operaci lékař vypne i podkožní vazivově-svalové struktury. Tak se dosáhne trvalejšího vypnutí kůže a zároveň dojde i k vyhlazení vrásek obličeje a krku. Tímto způsobem se výrazně prodlouží efekt operace.

Pokud by vypnutí kůže bylo veliké, může se stát, že přestanou “fungovat” mimické svaly a obličej je potom nehybný – vypadá jako maska.

Efekt operace je dlouhodobý.

Konzultace

Při konzultaci lékař nejprve vyslechne pacienta, jakou má představu o výsledku operace a jeho motivaci. Zhodnotí jeho celkový zdravotní stav a bude se zajímat i o dědičné předpoklady k danému problému. Pokud bude vše v pořádku a pacient se s lékařem dohodne, objasní lékař pacientovi průběh operace, seznámí ho s možnými riziky a vysvětlí mu pooperační průběh. Dále mu ukáže uložení jizev. Po zaplacení zálohy si lékař bude rezervovat přesný termín operace. Seznámí pacienta s možnými riziky. Dále doporučí neužívat některé léky ( jako je Acylpirin, Aspirin, Alnagon, Mironal atd.), protože zvyšují krvácivost. Asi týden až 14 dnů před operací musí každý pacient podstoupit předoperační vyšetření. Skoro na všech klinikách plastické chirurgie nabízí toto vyšetření v den operace (za poplatek). Jde o odběr krve a EKG. Někdy může lékař požadovat i jiné vyšetření.

Komplikace

Každý lékař se snaží komplikacím předcházet. Ale i při této operaci se mohou komplikace vyskytnout. Mohou souviset s anestezií, ale i s jiným výsledkem operace, než jaký pacient očekával. Proto je nezbytná konzultace a hlavně důvěra v lékaře.

Dalšími komplikacemi mohou být:

 • Krvácení
 • Infekce
 • Otoky
 • Horší kvalita jizev (min. 6 měsíců po operaci se nedoporučuje vystavovat jizvy slunci)
 • Snížená citlivost kůže na obličeji
 • Krevní podlitiny kolem očí, které ale ustoupí
 • Zvýšení teplota – snižuje se pomocí léků (v žádném případě Acylpyrin!!)

Operace

Operace se provádí v lokální anestezii nebo celkové. Záleží to na posouzení lékaře, na celkovém zdravotním stavu pacienta a na rozsahu výkonu.

V den operace si lékař pacienta ještě jednou vyšetří a znovu proberou možnosti operace. Lékař se musí ujistit, zda platí to, co bylo dohodnuto na konzultaci.

Operace trvá 2-3 hodiny. Těsně před operací si pacient umyje vlasy (nepoužívá laky ani tužidla) a lékař si nakreslí na kůži, kudy povede řez.

Po operaci se přikládá elastický obvaz, který má zabránit vzniku otoků.

Pooperační péče

Hospitalizace trvá většinou 1-3 dny. Před propuštěním do domácí péče se vytahují drény.

První dyn po operaci se musí spát na zádech, aby nedošlo k nerovnoměrným otlakům. Pak by výsledek operace nebyl dobrý. Obvazy se odstraňují asi za 3-5 dnů. Za 10-14 dnů se odstraňují stehy. Vlasy je možné si umýt za 5 dnů, ale pouze nedráždivými šampóny (nejlépe dětskými).

Na otoky se doporučuje přikládat studené obklady.

Je dobré mít doma připravené léky proti bolesti (Paralen, Brufen, Ibalgin, Algifen…)
Barvení vlasů se nedoporučuje dříve než za 1,5 měsíce. Líčení obličeje je možné za 1-2 týdny.

sponzorované odkazy

jeden komentář k “Face lifting”

 1. Pavla says:

  Dobrý den,
  podstoupila jsem Facelift na klinice GHC v Praze. S výsledkem jsem neuvěřitelně spokojená. Vše probíhalo podobně, jak píšete. Jen mi tam vyhovoval ten úžasný komfort, prostředí, profesionalita lékařů. Ještě bych chtěla doplnit, že se nedoporučuje vystavovat se Slunci po dobu 3-4 měsíců! :)

  Hezký večer

Přidejte komentář