www.estetickeoperace.cz – Odstranění jizev
sponzorované odkazy

Estetické operace
Každý by chtěl vypadat tak, aby se líbil nejen sám sobě, ale i svým blízkým lidem. Někdy stačí změnit účes, líčení, oblečení... jindy však takové změny nestačí. V takovém případě můžete zvážit jednu z plastických operací. Estetická chirurgie je poslední roky na velké vlně zájmu. Můžete si nechat zmenšit, zvětšit, vymodelovat poprsí, přišít odstálé uši, odstranit jizvy po akné, nechat si provést plastiku nosu, plastickou operaci brady či odsát tuk pomocí liposukce.

Odstranění jizev

Hned v úvodu musím podotknout, že úplně odstranit jizvu nejde. Lze však dosáhnout toho, že je jizva skoro neviditelná. Záleží na jejím stáří, velikosti, celkovém stavu pokožky…

Při posuzování jizev a jejich odstranění nebo spíše korekci hraje velkou roli jejich stáří. Obecně platí, že čím je jizva mladší, tím lze dosáhnout lepšího výsledku, než u jizev starších.
U starších jizev lze také dosáhnout dobrých výsledků. Stojí to však více úsilí (také více peněz).

Typy jizev

Jizvy dělíme na:

 • Atrofické – vpadlé jizvy, které jsou pod úrovní kůže. Do nich lze teoreticky napíchat kyselinu hyaluronovou, ale efekt není trvalý. Pokud se jedná o vpadlé jizvy po akné, lze ke korekci použít odpařovací laser. V případech akné je však vždy lepší a efektivnější ošetřovat již jizvy v průběhu aktivních projevů.
 • Keloidní – Jedná se o tlusté, nad okolní povrch vystupující, svědící zbytnění jizevnaté tkáně kolem jizvy a vybíhající svými cípy do okolí. Bývají červené až fialové. Vznikají v okamžiku, kdy tělo nepřestává ani po zhojení dále produkovat kolagen. Mohou se objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji se objevují nad hrudní kostí, na ramenech, na uších, častěji se také objevují u pacientů s tmavějším typem kůže.
 • Hypertrofické – Bývají často zaměňovány s keloidy. Jsou s nimi podobné ale liší se tím, že na rozdíl od keloidů zůstávají omezeny na místo původní rány a nešíří se do okolí. Jsou častější než pravé keloidní jizvy. Nejčastější výskyt pozorujeme na stejných místech jako u keloidů. Oba typy jizev se mohou stahovat a způsobovat kontraktury okolí, což působí estetické a někdy i funkční potíže (zejména v oblastech kloubů omezuje jejich pohyb).
 • Strie – jsou to minijizvičky (také pajizévky), které se objevují při změně tělesné váhy nebo v těhotenství. Právě v těchto období se kůže natahuje rychleji než dovoluje její pružnost a nestíhá se přizpůsobovat. Z tohoto důvodu začíná praskat a objevují se strie (nejčastěji v oblasti boků, ňader, hýždí, bříška a podkoleních jamek). Předcházet striím lze důkladným mazáním kůže.

Vznik jizev

Jizvy vznikají při porušení kůže ve všech nebo jen v některých vrstvách kůže. Jsou výsledkem hojení, které má za cíl opět obnovit celistvost kůže. Vznikají po operaci, úrazech, popáleninách, při kožním onemocnění (akné, neštovice…).
Zrání jizev je individuální proces. Zpravidla jizvy vyzrávají cca 3-6 měsíců, ale někdy i 2 roky. Nejprve dochází k zarudnutí jizvy, která je pak barevně nápadná od okolní kůže a až s odstupem několika měsíců dochází k jejímu vyblednutí. V optimálním případě nakonec najdeme na kůži jen tenkou bledou linii v místě kde byla jizva původně.

Jizva se vždy liší od okolní kůže a její vzhled závisí na mnoha faktorech např.:

 • kde se nachází
 • jak je veliká
 • jak vznikla
 • jak rychle se hojí
 • jak se o ni člověk “stará”…

Chirurgické odstranění jizev

Další metodou, jak bojovat s nevzhlednými jizvami, je estetická chirurgie. V chirurgii se používají převážně:

 • ozařování různými lasery
 • aplikací kortikoidů
 • použití výplňových materiálů
 • vyříznutí jizvy

Vyříznutí jizvy (excise)

Při vyříznutí dochází k odstranění jizvy a okolní kůže a znovu sešití rány. Okraje kůže se sešívají tak, aby výsledná jizvy byla co nejmenší a následně se vytváří co nejlepší podmínky pro její hojení. Při zákroku se odstraňují také různé nerovnosti, nadbytky kůže, následky po hnisání a vše, tak aby výsledná jizva byla co nejméně patrní.

Zákrok se provádí v místním znecitlivěním. Zpočátku je jizva zarudlá, ale časem vybledne. Hojení jizev je individuální a trvá 3-6 měsíců. Jizva by měla být bledá, tenká a nevystouplá nad okolní kůži.

Laserové ošetření jizev

Jak již bylo napsáno výše, jizvy nelze nikdy odstranit. Mohou se pouze zmenšit, ztenčit a vyblednout. K tomu se dnes používají i různé lasery. Jaký typ laseru lékař použije záleží na mnoha faktorech jakou např.: vzhled jizvy, její velikost, stáří pacienta, typ kůže…

Podle typu jizev je zvolen typ laseru.

 • Biostimulační laser (soft laser) – používají se jako doplňková metoda k hojení ran. Měl by být aplikován co nejdříve po vzniku rány (nejlépe do 2 měsíců). Vhodný je při léčbě jizev po akné, oparů nebo dekubitů (proleženin). Při aplikaci dochází k působení laseru na vyzrávající jizvu a zabraňuje tvoření hypertrofických jizev. Nutné je absolvovat minimálně 10-12 sezení. Pozor na biostimulační lasery na tužkové baterie. Ty nejsou schopné vyprodukovat dostatečně velkou dávku v reálném čase (musí bít více než 5 J/cm2)
 • Erbiový laser (hard laser) – vysokovýkonný operační laser – maximum využití je pro odstraňování známek, stárnutí kůže – omlazovací procedury (hluboký výbrus vrásek) a laserový peeling (lehké omlazení „osvěžení“ kůže) a též pro ošetření keloidních a hypertrofických jizev (jizev nad úrovní kožního povrchu). Vhodný k výbrusu jizev po akné, ale pouze opakovaně.

Jsou různé typy laserů a záleží pouze na lékaři a jeho klinice, který Vám doporučí.

Domácí péče o jizvy

Každý může sám doma o jizvy pečovat. Nejdůležitější je začít s tím co nejdříve.

Jizvy musí být dostatečně hydratované. V lékárnách jsou běžně k dostání různé krémy určené přímo na jizvy. Ale není nezbytně nutné utrácet vysoké částky za často drahé krémy. Postačí i obyčejné nesolené sádlo, měsíčková mast, obyčejná Indulonu, borová mast, bílá vaselina nebo jakýkoliv mastný krém.

Také se často používají silikonové plátky. Prodávají se v lékárnách a měří se na centimetry. Ty se přikládají na postižené místo a nechávají se působit.

Dále se doporučují tlakové masáže. Je vhodné s nimi začít asi 1-2 týdny po odstranění stehů. Jde o stlačení jizvy asi na 20 sekund a opětovné povolení. Masáže se mají dělat několikrát za den (minimálně 3x denně po 10 minutách). Při stlačení se odkysličí krev z jizvy, kde je malý krevní oběh a při povolení se vrátí okysličená krev. Další výhodou tlakových masáží je, že působí mechanicky a zabraňují vystoupnout jizvě nad okolní kůži. Zabraňují tak vzniku tzv. hypertofických jizev. Účinek přichází asi za 1-2 měsíce.

Nezbytné je okolí rány a posléze i jizvy dobře vydezinfikovat. V jizvě nesmí zůstat žádné nečistoty. Nejlépe je používat desinfekční prostředek bez jódu. Dobré je jizvu oplachovat studenou vodou. Jednak se tím zbavuje nečistot a přispívá i k okysličení .

Mezi další rady patří nošení speciálního prádla nebo elastické obvazy. Jizvy by se neměly natahovat a chrání se tím i okolní kůže.

Dalším důležitým pravidlem by mělo být, že se jizvy minimálně 3-6 měsíců nevystavují slunečnímu záření.

sponzorované odkazy

3 komentářů k “Odstranění jizev”

 1. Queen says:

  Secrets, lies, hidden truths, misconceptions and which is just the tip of the iceberg. Some things should remain hidden while others, in my opinion, will probably be shared. I discovered some cash creators that may be totally hidden and the entire market is worth billions. There may be no way that it may be over saturated and you getting in on it will do me no harm… so here would be the link to get you started. http://tinyurl.com/78majpr

Přidejte komentář