www.estetickeoperace.cz – Operace břicha (abdominoplastika)
sponzorované odkazy

Estetické operace
Každý by chtěl vypadat tak, aby se líbil nejen sám sobě, ale i svým blízkým lidem. Někdy stačí změnit účes, líčení, oblečení... jindy však takové změny nestačí. V takovém případě můžete zvážit jednu z plastických operací. Estetická chirurgie je poslední roky na velké vlně zájmu. Můžete si nechat zmenšit, zvětšit, vymodelovat poprsí, přišít odstálé uši, odstranit jizvy po akné, nechat si provést plastiku nosu, plastickou operaci brady či odsát tuk pomocí liposukce.

Operace břicha (abdominoplastika)

Krásné a ploché břicho je dnes známkou zdraví a krásy. Bohužel ne každý z nás se právě takovým břichem může pyšnit. Větší břicho ale netrápí jenom ženy, ale také muže. Abdominoplastika je chirurgický zákrok, který řeší kožní nadbytek v oblasti břicha,současně též i rozestup přímého břišního svalu. Současně se odstraňuje nadbytečná kůže a podkožní tuková tkáň povislého břicha a zpevňují uvolněné břišní svaly. Tento zákrok je vhodný pro ty, u kterých by liposukce nestačila. Výhodou abdominoplastiky je oproti liposukci odstranění jak tuku, tak nadbytečné kůže a zpevnění svalové vrstvy. Nevýhodou je poněkud větší operační zátěž a relativně dlouhá jizva.

Abdominoplastika se provádí u pacientů, u kterých došlo ke ztrátě původní pružnosti kůže břicha.U žen je to zejména po porodu, kdy břicho během těhotenství hodně naroste za krátké období. Velmi často dochází i k praskání kůže na břichu a vznikají malé jizvičky (strie), které sice vyblednou, ale jsou trvalé. Jak u žen, tak i u mužů dochází ke ztrátě elasticity kůže při váhových výkyvech a při obezitě. Další příčinou může být ztráta kožní elasticity v důsledku stárnutí. Kůže zůstává uvolněná a tvoří převis, především v dolní polovině břicha. Bohužel většinou nepomáhá ani cvičení. Výkon bývá též indikován při korekci jizev břicha, např. po opakovaných operacích břišní dutiny.

Ve všech případech to má vliv nejen na psychiku, ale i na sebevědomí. Nesmíme opomenout i problémy s nákupem oblečení, omezení pohyblivosti při sportu, sexu, ale také se může objevit zapařená kůže a problémy s ní související.
Tyto problémy lze odstranit plastickou operací jejích rozsah určí plastický chirurg individuálně po dohodě s pacientem. Abdominoplastika neřeší problémy obezity!!

Konzultace

Na konzultaci s lékařem proberete možnosti výkonu, umístění řezu, velikost a vzhled jizvy, ale hlavně očekávaný výsledek. Lepších výsledku bude vždy dosaženo u mladších pacientů, kteří mají menší břišní převis a kůže je dostatečně elastická. Lékař by Vás měl také upozornit na všechna rizika. Operace však nemusí být trvalá. Pokud dojde k dalšímu těhotenství nebo většímu váhovému přírustku, může se břicho opět zvětšit. Pokud máte i tukové polštáře na bocích, může Vám lékař doporučit i liposukci těchto partií. Dále Vám doporučí neužívat některé léky ( jako je Acylpirin, Aspirin, Alnagon, Mironal atd.), protože zvyšují krvácivost.

Rizika operace

Tak jako každá operace, tak i abdominoplastika má svá rizika. Mezi ně může patřit:

  • výsledný efekt se neshoduje s představami pacienta
  • infekce
  • velká bolestivost
  • ztráta citlivosti kůže na břiše – je většinou dočasná
  • horší kvalita a vzhled jizvy a další…

Každý doktor se snaží komplikacím a rizikům předejít. Záleží na jeho zkušenostech a množství vykonaných operací. Proto můžete jít i na více konzultací a vybrat si takového doktora, kterému budete věřit.

Operace

Před samotnou operací musí každý pacient podstoupit interní a laboratorní předoperační vyšetření. V den samotné operaci si chirurg ještě jednou pacienta vyšetří a znovu si ověří, co bylo dohodnuto na konzultaci. Potom si chirurg nakreslí tvar řezu.

Operace se provádí v celkové anestesii a běžně trvá asi 2-3 hodiny. Samotný výkon spočívá v odstranění nadbytečné kůže a event. tukové tkáně, dále ve většině případů ve zpevnění svalové povázky břišní stěny a modelaci pupku. Řez je veden povětšinou v podbřišku (těsně nad pubickým ochlupením) do stran tak, aby bylo možno jizvu překrýt spodním prádlem. Kůže je uvolněna i s podkožím od spodiny a vytažena směrem dolů a její nadbytky odstraněny. Součástí operace je i posunutí pupku do jeho nové pozice. Při rozestupu přímého břišního svalu je provedeno jeho sešití v střední čáře a zeslabení podkožní tukové vrstvy. Následuje sešití rány a její překrytí obvazem.

Při operaci se odstraňují jizvy např. po císařském řezu, nebo jizvy po jiných operací. Vzniká jedna dlouhá jizva, která časem vybledne, ale zůstává. Má tvar “kotvy” a prochází celou délkou podbříška.

Pooperační péče

Doba hospitalizace je asi 2-4 dny. Před propuštěním se vytahují drény. Po operaci se doporučuje asi 1-2 měsíce nosit elastický pás, který tuto oblast chrání a usnadňuje hojení. Stehy se vytahují obvykle 10.-14. den po operaci. Poté se může začít s masážemi jizev. Dalších 6 týdnů se nedoporučuje fyzická námaha. Po zahojení je dobré začít sportovat a hlídat si stravu. Pouze tak bude efekt z operace trvalý.

sponzorované odkazy

jeden komentář k “Operace břicha (abdominoplastika)”

  1. Jana says:

    V článku mi chybí akorát nějaké fotky. Ale nevadí dohledala sem si před po fotky tady http://www.medicomvip.cz/foto-video?oblast=telo&kategorie=abdominoplastika-bricha

Přidejte komentář