www.estetickeoperace.cz – Operace očních víček
sponzorované odkazy

Estetické operace
Každý by chtěl vypadat tak, aby se líbil nejen sám sobě, ale i svým blízkým lidem. Někdy stačí změnit účes, líčení, oblečení... jindy však takové změny nestačí. V takovém případě můžete zvážit jednu z plastických operací. Estetická chirurgie je poslední roky na velké vlně zájmu. Můžete si nechat zmenšit, zvětšit, vymodelovat poprsí, přišít odstálé uši, odstranit jizvy po akné, nechat si provést plastiku nosu, plastickou operaci brady či odsát tuk pomocí liposukce.

Operace očních víček

Plastická operace očních víček patří mezi velmi časté operace. Tato operace řeší problémy se změnami kůže v důsledku stárnutí. Kůže na očních víčkách se postupem času začíná pozvolna uvolňovat, což může vést i k zhoršenému pohybu očních víček, slzení, únavě, bolestem hlavy, může se zhoršit vidění. Navíc právě kolem očí se vyskytují první známky stárnutí.

Oko je uloženo v lebce v tukových polštářích, které jsou ohraničeny pouzdrem. Právě pouzdra věkem ztrácejí pevnost a dochází k výhřezu tuku. Váčky kolem očí tedy vznikají v důsledku zeslabování vazivových pouzder. Váčky se zvětšují, poškozují kůži na víčkách, která se ztenčuje a stárne. Ty se mohou objevovat i nad vnitřními očními koutky. Není to však jediný důvod ke vzniku nehezkých váčků kolem očí. Svou roli hraje i dědičnost, elasticita kůže, životospráva…

Kdy podstoupit operaci

Operaci podstupují především lidé ve věku 40 – 50 let. Je to z důvodů nejen estetických, ale i zdravotních. Pacient po operaci vypadá mladší, což příznivě působí na jeho psychiku. Zlepší se mu vidění, ustoupí kruhy pod očima a zmizí i celková únava očí.

Bohužel není možné od operace očekávat, že zmizí oční vrásky, které vznikají u očních koutků. Ty je možné odstranit pomocí aplikace botulotoxinu nebo jiného kožního implantátu.

Druhy operací

Operace se provádí na horních víčkách, dolních víčkách nebo se může operace provádět na obou víčkách. Záleží to na lékaři a na domluvě s pacientem. V případě, že pacient chce „omladit” celý obličej, lékař mu doporučí nejprve operaci krku a obličeje.

U horních víček vznikají větší kožní nadbytky, než u dolních víček. Je to tím, že na horní víčka mají větší rozsah pohybu. U dolních víček se kožní nadbytky téměř nevyskytují, ale tvoří se více tukových váčků, které se protlačují pod dolním víčkem. Pokud už dojde k poklesu kůže u dolních víček, operace je náročnější. Musí se odstranit tukové prolapsy po celé šířce dolního víčka. Proto se
nedoporučuje s operací vyčkávat.

Navíc při včasné operaci zůstane kůže pružná a otoky trvale ustoupí. Pokud se operace odkládá více let, výsledek není tak dobrý.

Jizva na horním víčku je v místě přirozené rýhy, do které se skládá kůže při otevření, u dolních víček je těsně pod řasami, při operaci tukových váčků je uvnitř oka

U mladších pacientů se doporučuje operace dolních víček pomocí laseru. Je to možné pouze tehdy, pokud na dolních víčkách jsou tukové váčky, ale není tam kožní nadbytek. Při této operaci se odstraní tukové váčky přes oční spojivku na vnitřní straně víčka. Tak nevzniká jizva. Operaci lze provádět pouze v celkové anestezii.

Novinkou je tzv. septorafie. Jde o to, že se tukové váčky neodstraňují, ale pouze se přišije jejich vazivové pouzdro. Výhodou je rychlejší hojení, méně podlitin a bolesti po operaci a hlavně přirozenější tvar očních víček.

Konzultace

Lékař nejprve vyslechne pacienta, jakou má představu o výsledku operace a motivaci. Zhodnotí jeho celkový zdravotní stav a bude se zajímat i o dědičné předpoklady k danému problému. Pokud bude vše v pořádku a pacient se s lékařem dohodne, objasní lékař pacientovi průběh operace, seznámí ho s možnými riziky a vysvětlí mu pooperační průběh. Po zaplacení zálohy si lékař bude rezervovat přesný termín operace. Seznámí pacienta s možnými riziky. Dále doporučí neužívat některé léky ( jako je Acylpirin, Aspirin, Alnagon, Mironal atd.), protože zvyšují krvácivost.

Komplikace

Každý lékař se snaží komplikacím předcházet. Ale i při této operaci se mohou komplikace vyskytnout. Mohou souviset s anestezií, ale i s jiným výsledkem operace, než jaký pacient očekával. Proto je nezbytná konzultace a hlavně důvěra v lékaře.

Další možné komplikace jsou:

  • otoky
  • krvácivost
  • bolestivost
  • infekce

Operace

Před operací je nutné prodělat předoperační vyšetření. V den operace si lékař pacienta ještě jednou vyšetří a znovu proberou možnosti operace. Lékař se musí ujistit, zda platí to, co bylo dohodnuto na konzultaci. Poté si předkreslí řezy a případné množství odstraněné kůže.

Operace se provádí v místním znecitlivění, ale lze ji provést i v celkové anestezii (většinou na přání pacienta. Trvá většinou 30-60 min.

Při operaci se odstraňuje nadbytečná kůže z víček a zároveň se redukují tukové váčky, které tvoří měkké lůžko pro oko v oční dutině. Potom se kůže sešije a přikládají se obklady s elastickou kompresí. Někdy se používá po sešití speciální sterilní náplasti.
Někdy se může asi po 10 letech na horních víčkách objevit znovu mírný nadbytek kůže, který se řeší korekční operaci.

Pooperační péče

Zpravidla se pacient propouští pár hodin po operaci domů. Pokud operace byla v celkové anestezii, zůstává pacient přes noc.

První 3-4 se přikládají ledové obklady, aby se zabránilo otokům. Stehy se vytahují 4-7 den.

Do práce může pacient jít asi po týdnu od operace. Ženy se mohou začít malovat asi za 14 dní. Sport je možný za 3-4 týdny. Jizvy mizí individuálně (2 týdny až 2 měsíce).
Při odchodu musí mít pacienti tmavé brýle a také se doporučuje oděv, který se nepřetahuje přes hlavu. Doma je dobré mít borovou vodu, která se bude používat k obkladům (možno použít i speciální gelové sáčky, které se chladí v ledničce).

Výsledný efekt je většinou trvalý.

sponzorované odkazy

Přidejte komentář