www.estetickeoperace.cz – Operace rtů
sponzorované odkazy

Estetické operace
Každý by chtěl vypadat tak, aby se líbil nejen sám sobě, ale i svým blízkým lidem. Někdy stačí změnit účes, líčení, oblečení... jindy však takové změny nestačí. V takovém případě můžete zvážit jednu z plastických operací. Estetická chirurgie je poslední roky na velké vlně zájmu. Můžete si nechat zmenšit, zvětšit, vymodelovat poprsí, přišít odstálé uši, odstranit jizvy po akné, nechat si provést plastiku nosu, plastickou operaci brady či odsát tuk pomocí liposukce.

Operace rtů

Rty jako takové tvoří výrazný prvek obličeje a dokreslují jeho výraz. Mohou se lišit velikostí, tvarem, barevností… Operaci rtů podstupují většinou ženy, muži jsou spíš vyjímkou. Pokud především ženy nejsou spokojené se vzhledem svých rtů, mají na výběr, zda si je “opravit” make-upem, dnes se používá i permanentní make-up nebo tetování, anebo podstoupit plastickou operaci. Postupem času se rty zužují a ztrácejí plnost.

Operací se řeší problémy s objemem, tvarem a barvou červeně. Zvětšovat se dá horní i dolní ret.

Kdy podstoupit operaci

Minimální věk pro operaci je dosažení plnoletosti. Horní hranice není určena, ale závisí na elastičnosti kůže. O vhodnosti musí rozhodnout lékař.

Důležitou roli hraje i psychický stav ženy. Některé se prostě trápí více. V každém případě je nutné si uvědomit, že operace rtů většinou výrazně zasáhne do celkového vzhledu obličeje. Zde platí že někdy méně znamená více. Obrovské rty mohou působit nepřirozeně a uměle. Proto je dobré si zvolit lékaře, který má dostatek zkušeností.

Druhy operací

Dnes existuje mnoho způsobů plastických operací, které mají dopomoci ke krásným rtům. Patří sem např.:

 • tetování retní červeně (tetuje se stejnou barvou, jakou mají rty) – při nespokojenosti s výškou retní červeně
 • laloková plastika a další

Pokud je pacientka nespokojená s objemem svých rtů, může si je zvětšit pomocí vložení různého materiálu:

Cizího biologického:

 • kolagenu – preparát z hovězí kůže, který se nejvíce shoduje s lidským, nebo se používá i vlastní. Kolagen pak vyplňuje nebo upravuje rty do podoby, kterou si pacientka přeje. Bohužel tato metoda není trvalá. Kolagen se postupně vstřebává. Výrobci uvádějí 1-2 roky.
 • kolagenu s nevstřebatelnými látkami – hrozí zde ale nebezpečí, že se kolem těchto částic budou tvořit kapsule (drobné tvrdé uzlíky).

Pokud se budou rty zvětšovat pomocí cizího biologického materiálu, provádí se test, který má za cíl zjistit, jak bude pacient snášet tento materiál. Vždy se provádí cca 3-4 týdny před operací, kdy se malé množství tohoto materiálu aplikuje do kůže na předloktí.

Vlastního:

 • vlastního tuku (lipofeeling) – dává se pod retní červeň. Tuk se bere z boků, hýždí nebo z podbříška. Nevýhodou je, že se tukové buňky nemusí přilnout stejnoměrně, pak se provádí korekce nebo další operace.
 • vlastní vazivo – vkládá se povázka svalová nebo podkoží. Nevýhodou je další jizva, ale výhodou je vlastní tkáň.

Syntetického:

 • Goratex, Soft form, Bioalcamid

Konzultace

Při konzultaci lékař vyslechne představy a motivaci pro operaci. Někdy jsou požadavky nereálné. Velmi důležité je i posouzení psychického stavu pacienta. Posoudí zdravotní stav a provede vyšetření sliznice. Pokud bude vše v pořádku a pacient se s lékařem dohodne, zvolí lékař postup a druh operace. Po zaplacení zálohy si bude rezervovat přesný termín operace. Seznámí pacienta s možnými riziky. Dále doporučí neužívat některé léky ( jako je Acylpirin, Aspirin, Alnagon, Mironal atd.), protože zvyšují krvácivost.

Komplikace

I při této operaci se mohou vyskytnout komplikace. Každý lékař se jim ale snaží předcházet. Mohou to být např. komplikace spojené s anestezií. Mezi další patří:

 • otoky, které ale vymizí
 • krvácení
 • bolestivost
 • infekce
 • snížená citlivost rtů
 • omezení schopnosti mluvit
 • výsledek operace se může lišit od představ pacienta

Operace

Před operací je nutné prodělat předoperační vyšetření. V den operace si lékař pacienta ještě jednou vyšetří a znovu proberou možnosti operace. Lékař se musí ujistit, že platí to, co bylo dohodnuto na konzultaci.

Operace může být prováděna ambulantně nebo v celkové anestézii. Pokud se lékař dohodne na celkovou anestezii, je nutné počítat s jednodenní hospitalizací. Na operaci se musí pacient dostavit nalačno.

Před operací se lékař nakreslí řez. Pak si pacient důkladně vyčistí zuby a provede důkladný výplach dutiny ústní.

Dle domluvy lékař zavede materiál do rtů z malých řezů, nebo aplikuje zvolený materiál injekční stříkačkou. Pokud se používá vlastní tuk, tak nejprve lékař odebere tuk tenkou kanylou (tuk se musí speciálně připravit) a teprve poté je aplikuje.
Metoda zvětšení rtů vychází z poznatků v plastické a rekonstrukční chirurgii známého posunu tkání, tzv. V-Y posun (provádí se na vnitřní straně rtů, takže nejsou vidět žádné stehy ani jizvy).

Rány se sešívají nevstřebatelnými stehy.

Pooperační péče

Po operaci se přikládají chladivé obklady, které vytvářejí mírný tlak na rty. Pacient si vyplachuje ústa heřmánkovým odvarem. Musí se počítat s otoky, které většinou za několik dnů mizí. Stehy se vytahují cca 10. den.

První dny je doporučována tekutá strava, později kašovitá. Pití se podává opatrně brčkem. Vhodný je zejména studený heřmánkový čaj.

Po operaci se odchází hned domu, pokud pacient nebyl v celkové anestezii. Kontrola se provádí asi za týden po operaci.

14 dní po operaci se začíná s tlakovými masážemi, kdy se přiloží prsty na jizvu a zatlačí se. Toto je třeba pravidelně opakovat.

K plné fyzické zátěži se vrací asi za 3-4 týdny. Hodnocení výsledku operace je možné nejdříve za 3-4 měsíce, kdy ustoupí otoky.

sponzorované odkazy

Přidejte komentář