www.estetickeoperace.cz – Operace uší
sponzorované odkazy

Estetické operace
Každý by chtěl vypadat tak, aby se líbil nejen sám sobě, ale i svým blízkým lidem. Někdy stačí změnit účes, líčení, oblečení... jindy však takové změny nestačí. V takovém případě můžete zvážit jednu z plastických operací. Estetická chirurgie je poslední roky na velké vlně zájmu. Můžete si nechat zmenšit, zvětšit, vymodelovat poprsí, přišít odstálé uši, odstranit jizvy po akné, nechat si provést plastiku nosu, plastickou operaci brady či odsát tuk pomocí liposukce.

Operace uší

Ušní boltce dotvářejí celkový výraz obličeje. Otoplastika, neboli operace odstátých boltců patří dnes k jedné z nejběžnějších operací. Operace především upravuje vrozené odchylky tvaru (odstáté boltce), různé deformace, ať již vrozené nebo poúrazové. Odchylky mohou být malé, ale také výrazné. Navíc mohou být na každé straně jiné. Další problémy, které se dají řešit operací jsou např. ucho:

 • kde špička ční do strany
 • které je velmi malé
 • které je velké
 • ve tvaru mušle
 • kde chybí nebo jsou deformované přirozené rýhy
 • s vytaženým lalůčkem…

Každý člověk má dán tvar a velikost ušních boltců geneticky. Ne každý je ale s nimi spokojen. Zvláště u malých dětí mohou vést více či méně odstáté ušní boltce k posměchu. S tím se můžeme setkat již v mateřské školce, kdy je dítě poprvé začleněno do kolektivu. Zvláště malé děti umějí být v tomto ohledu někdy i kruté. Velmi často vnímají i ty nejmenší odchylky, na které pak upozorňují (bohužel často nevybíravým způsobem). S postupným věkem se vady spíše zvýrazňují.

To pokračuje dále, když dítě začne chodit do školy, kroužků… prostě všude, kde je nový kolektiv dětí. Velmi často potom dochází ke ztrátě sebevědomí, psychickým problémům, dítě může být stresováno atd.

Efekt operace je trvalý.

Kdy podstoupit operaci

Operace lze podstoupit v jakémkoliv věku. U dětí se operuje od 4-6 let, kdy je již vývoj ušních boltců dokončen. Vyjímkou nejsou ale ani starší lidé.

Nejčastěji se provádí mezi 6-10 rokem, kdy problémy s odchylkami vnímá samo dítě. Další nespornou výhodou je i to, že bolestivost v tomto věku je nižší než u dospělých lidí.

Konzultace

Při konzultaci bude lékař hodnotit nejenom ušní boltce, ale i celkový výraz tváře. Bude chtít znát představu, co se od operace očekává. Bude se zajímat i o psychické důvody, zvláště u starších lidí, kdy operace by mohla mít i negativní ohlas od okolí (jde o to, že okolí je již zvyklé na výraz obličeje a i různé odchylky uší jsou již vžity).

Dále se lékař bude zajímat o zdravotní stav. Probere s pacientem průběh operace. Seznámí pacienta s možnými riziky. Dále doporučí neužívat některé léky ( jako je Acylpirin, Aspirin, Alnagon, Mironal atd.), protože zvyšují krvácivost.

Někdy se může stát, že lékař odmítne operaci, protože se představy pacienta a lékaře můžou výrazně lišit.

Rodiče by v žádném případě neměli nutit své dítě k operaci. Dítě si samo řekne, až bude cítit, že je potřeba něco udělat.

V případě že je vše v pořádku, bude lékař požadovat zaplacení zálohy a domluví si termín operace. Každý pacient musí prodělat předoperační vyšetření. Většina plastických sanatorií nabízejí toto vyšetření před operací přímo v jejich prostorách.

Komplikace

Po operaci se objevují větší či menší otoky, které mizí. Individuální je i bolestivost a svědění. Mohou se objevit i teploty. Při teplotách je nutno co nejdříve vyhledat lékaře. Občas dochází k snížení citlivosti ušních boltců (i několik týdnů).

Komplikacím se každý doktor snaží zabránit, ale mohou se vyskytnout. Zejména to mohou být:

 • infekce
 • nerovnoměrnost ušních boltců
 • krvácení…

Operace

Před operací si lékař se pacientem nebo s rodiči dítěte ještě jednou probere představy o možném výsledku. Ujistí se, že vše, co bylo dohodnuto na konzultaci, stále platí.

Operace se provádí v místním znecitlivění a trvá 1-2 hodiny. Pouze u malých dětí a u většího rozsahu operace se volí celková narkóza.

Řez se vede na zadní straně ucha tak, aby výsledná jizva nebyla vidět. Po uvolnění kůže a přerušení svalů boltce se ztenčí chrupavka bruskou nebo skalpelem, provede se modelace a přišije se boltec na správné místo. Na přišití se používají vstřebatelné stehy.

Pooperační péče

Po operaci se spí na zádech, aby se předešlo otokům.Po operaci se nosí asi 2-3 týdny čelenka celý den a dalších 14 dní přes noc. Za 3 dny po operaci je možno si umýt hlavu.

Doba hospitalizace je závislá na posouzení lékaře. Většinou se propouštějí ještě týž den operace, nebo se na klinice zůstává přes noc. Doporučuje se vzít oděv, který se nepřetahuje přes hlavu. Na kontroly se chodí za týden po operaci.

Do práce je možný návrat asi po 2 týdnech, dítě může jít do školky nebo školy již po týdnu, ale musí mít i obvazy.

Za 2-3 měsíce se může začít se sportem. Vyhýbat by se mělo sportům, při kterých hrozí úder do hlavy a pád (především míčové hry).

sponzorované odkazy

8 komentářů k “Operace uší”

 1. Lucie Hatinová says:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat na jakou částku vyjde Operace uší(odstátých boltců)?
  Předem děkuji za odpově

 2. Romana Laskeová says:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat kolik stojí operace obou uší,když jsou odstáté? Děkuju za odpověď

 3. vendula novotna says:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat kolik stojí operace obou uší,když jsou odstaté a je mi dvanáct let?Děkuji předem za odpověd

 4. Světlana Vavríková says:

  Dobrý den, mám dvě dcery, 8, 12 let, chtěla bych se zeptat kde bych se měla objednat na přišití uší a kde je nejblíže nemocnice kde se to dělá.Pocházíme ze Žatce u Loun.Děkuji pěkně.

 5. Zlata Hola says:

  Dobry den, mam dceru 8let a chtela bych se optat kde se mam objednat na jeji prisiti ousek co ji odatavaji a kolik to bude stat. Pochazime ze Zatce v okr.Louny. Dekuji za odpoved

 6. Denisa says:

  Dobry den chtela bych se zeptat kolik by. stala operace odstatych usi?kdybych chtela i celkovou narkozu?A kde v Plzni je takova klinika?dekuji Denisa

 7. Katka says:

  Dobry den,chtelajsem se zeptat memu synovi jsou 2roky a ma hodne odstate ouska,kolik se hradi za prisiti ousek??Dekuji za odpoved

 8. Veronika says:

  Dobrý den, jmenuji se Veronika, je mi 16 let a chtěla bych se zeptat kolik stojí přišití uší(obou samozřejmě). A kde nejblíže by to bylo možné, bydlím ve Svitavách. Je bezpečnější podstoupit operaci ve větších městech (jako je Brno např.)? Nebo je specializace na tuto operaci i v menších městech, takže nehrozí nějaké větší riziko problémů s přišitím ? Děkuji za odpověď

Přidejte komentář