www.estetickeoperace.cz – Plastika nosu
sponzorované odkazy

Estetické operace
Každý by chtěl vypadat tak, aby se líbil nejen sám sobě, ale i svým blízkým lidem. Někdy stačí změnit účes, líčení, oblečení... jindy však takové změny nestačí. V takovém případě můžete zvážit jednu z plastických operací. Estetická chirurgie je poslední roky na velké vlně zájmu. Můžete si nechat zmenšit, zvětšit, vymodelovat poprsí, přišít odstálé uši, odstranit jizvy po akné, nechat si provést plastiku nosu, plastickou operaci brady či odsát tuk pomocí liposukce.

Plastika nosu

Jedním z nejžádanějších zákroků plastické chirurgie je operace nosu – rhinoplastika. Musíme ovšem hned také dodat, že je jedním i z nejkomplikovanějších.

Dalo by se říci, že nos je dominantou obličeje. V minulosti byl veliký nos u můžů jakýmsi symbolem mužnosti. Ženy zase vždycky toužili po malém nosánku. Je těžké určit, který nos je malý nebo velký. Zde snad nejvíce platí, že co jiný člověk, to jiný názor.

Při operaci nosu dochází k podstatné změně na obličeji! Může úplně změnit vzhled a křivky obličeje. A to nemusí být zrovna zásah veliký.

Pro operaci se pacienti rozhodují nejen z estetického důvodu, ale i z důvodů různých deformit, ať již vrozených nebo po různých úrazech. Může to být zejména tzv. orlí nos, různé hrboly na nosu, velká špička, vybočení nosní přepážky, veliké nosní křídla… Operace se doporučuje i v případech, kdy jsou nosní průduchy nedostatečné.

V mnohých případech způsobují problémy se vzhledem nosu svému majiteli psychické problémy i ztrátu sebevědomí.

Operace nosu upravuje kostěnou a chrupavčitou část nosu. Řeší problémy s malým nosem, velkým nosem, tvaruje špičku nosu , velikost nosních dírek… Většinou může vést i ke zlepšení dýchání.

Kdy podstoupit rhinoplastiku

Obecně lze říci, že dolní hranice je stanovena po ukončení růstu nosu, jinak by mohlo dojít k deformacím. Nos se pokládá za neměnný v období puberty (okolo patnáctého roku).

Horní hranice věku není stanovena a vždy je nutná konzultace s chirurgem. S přibývajícím věkem totiž ztrácí kůže elasticitu. Navíc u dospělých a starších lidí je okolí zvyklé na obličej jako takový a výrazná změna by se mohla setkat s nepochopením.

Druhy operací

Operace nosu se provádí zavřenou nebo otevřenou technikou. U zavřené techniky jsou řezy vedeny uvnitř nosu (tedy i jizvy jsou schované). U otevřené technice řez zasahuje do kůže (používá se při operaci nosního hrotu).

Pokud má nos dostatek tkání, jako je široký nos, velký hrbol, široká špička nosu…, odstraňuje se část chrupavek, zkracuje a snižuje se nosní přepážka. U malých nosů, které je potřeba spíše zvětšit nebo vyplnit, se používají umělé implantáty, kostní nebo hrupavčité štěpy.

Konzultace

Při konzultaci lékař zhodnotí nos a celkový dojem obličeje (tvar nosu, deformitu, dýchání, elasticitu kůže…). Vyslechne si představy a očekávání pacienta. Vysvětlí, čeho je možné operací dosáhnout a co zlepšit. Bohužel ne všechny deformity lze operací úplně odstranit. Důležitý je i důvod, proč chce pacient podstoupit rhinoplastiku. Lékař musí posoudit věk pacienta a zdravotní stav. Poté rozhodne o vhodnosti operace. Seznámí pacienta s možnými riziky. Dále doporučí neužívat některé léky ( jako je Acylpirin, Aspirin, Alnagon, Mironal atd.), protože zvyšují krvácivost. Pacient nesmí mít rýmu!!

Bohužel u žádné operace nelze 100% zaručit výsledek. U operace nosu se navíc zasahuje do obličejové části, takže po operaci bude změna patrná na první pohled.

Komplikace

Bohužel i u této operace se mohou vyskytnout komplikace. Každý lékař se jim snaží předejít, proto se vyskytují minimálně. Jsou to zejména:

  • infekce
  • komplikace spojené s anestezií
  • výsledek se může lišit od představ pacienta

Operace

Operace se většinou provádí v celkové anestézii. Může se provádět i při místním znecitlivění, ale to je pouze u jednoduchých zákroků. Dle věku a rozsahu operace je nutné mít předoperační vyšetření.

Při celkové anestézii trvá operace 1-2 hodiny. Pokud se operuje zavřenou technikou, umístí lékař řezy na vnitřní straně nosních dírek. Jizvy tam nepůjdou vidět. Při otevřené technice vede lékař řez na přepážce mezi nosními dírkami.

Princip spočívá v oddělení měkké tkáně a kůže od chrupavky a kosti. Chrupavka se potom dále může zmenšovat, zvětšovat nebo modelovat tak, jak bylo domluveno na konzultaci. Pokud se upravuje i kostěná část nosu, je zákrok složitější. Kosti se musí brousit, případně lámat nebo odsekávat.

Po operaci se rány zašívají, do nosu se dávají tampóny proti krvácení (asi na 3 dny). Na nos se přikládá sádrová dlaha na 10-14 dnů.

Pooperační péče

Hospitalizace je 2-4 dny po zákroku (v závislosti na rozsahu). Po operaci je nutné dýchat ústy, protože nos je ucpaný. Brzy se objevují velké otoky obličeje a očních víček, proto se přikládají studené obklady. První se odstraňují tampóny. Smrkání je zakázáno! Za 10-14 dnů se odstraní i stehy. Po odstranění sádry se provádějí tlakové masáže. Výsledek operace je možno hodnotit nejdříve po 3-5 měsících, spíše později.

sponzorované odkazy

Přidejte komentář