www.estetickeoperace.cz – Vyhlazení vrásek
sponzorované odkazy

Estetické operace
Každý by chtěl vypadat tak, aby se líbil nejen sám sobě, ale i svým blízkým lidem. Někdy stačí změnit účes, líčení, oblečení... jindy však takové změny nestačí. V takovém případě můžete zvážit jednu z plastických operací. Estetická chirurgie je poslední roky na velké vlně zájmu. Můžete si nechat zmenšit, zvětšit, vymodelovat poprsí, přišít odstálé uši, odstranit jizvy po akné, nechat si provést plastiku nosu, plastickou operaci brady či odsát tuk pomocí liposukce.

Vyhlazení vrásek

Pro mnohé lidi jsou vrásky prvním důkazem přibývajících let. Hlavně ženy jsou na vrásky velmi citlivé a snaží se pomocí všemožných prostředků, aby vrásky vyhladily nebo alespoň zmírnily. Používají k tomu různé krémy s menším nebo větším úspěchem. Bohužel ani krémy nejsou všemocné (na vrásky hlubší než 0,3 mm krémy nezabírají!). Mají pak možnost se s vráskami smířit nebo podstoupit chirurgický zákrok.

Nutno říci, že dnes již vrásky netrápí jenom ženy, ale i muže.

Vše tedy záleží na kvalitě a elasticitě kůže. Kůže má schopnost regenerace, nemůžeme ale právě na to spoléhat. Regenerační schopnosti kůže postupně klesají. K prvnímu výraznému poklesu regenerace kůže dochází kolem pětadvacátého roku. K dalšímu pak v pětačtyřiceti.

Kůže začne ztrácet svou pružnost, začne se ztenčovat, je sušší, hojení je horší, je povadlá. Obličej vypadá unaveně. Může za to úbytek kolagenů, ale i estrogenů v menopauze.

Vrásky vznikají obecně při zapojování mimických svalů. Ty se stáhnou a nad nimi vznikne přebytek kůže, který se začne skládat do záhybů. Pokud je kůže dostatečně elastická, tyto záhyby se opět vyhladí po uvolnění mimických svalů. V důsledku stárnutí kůže se však postupně tyto přebytky kůže nevrací zpátky do původní polohy, ale vznikají právě vrásky, které se prohlubují a stávají se více zřetelnými.

Vrásky můžeme rozdělit na dva druhy:

  • Vrásky dynamické vznikají zpočátku při používání mimických svalů. Mimické svaly nám umožňují dávat v obličeji najevo emoce. Při úsměvu, zamračení se nebo i jiných projevech způsobují mimické svaly stažení kůže, na které se objeví vrásky. Vyskytují se hlavně kolem očí, kde je kůže nejtenčí, ale i na čele a kolem úst. Tyto dynamické vrásky se časem prohlubují, čímž se stávají hlubšími a výraznějšími. Při odstranění se používá botulotoxin, který se injekčně vpravuje do postižené oblasti.
  • Vrásky statické vznikají s přibývajícími léty. Jsou vidět stále. Při odstranění se používají výplňové materiály (mohou být syntetické ve formě čirého gelu nebo tuk, který se odebírá z těla pacienta). Gel se aplikuje tenkou jehlou do postižených oblastí. Účinek trvá několik měsíců.

Pokud by ani toto nepomohlo pacientu k mladšímu vzhledu, může podstoupit operaci obličeje tzv. facelifting.

Kdy podstoupit zákrok

Zákrok nemá věkové omezení. Většinou pacienti přicházejí nejdříve okolo čtyřicátého roku, ale jsou i mladší. Horní věková hranice není dána a záleží na posouzení lékařem. Pokud se začnou tvořit vrásky, může pacient podstoupit tento zákrok.

Kvalita a elasticita kůže se liší. Je to dáno nejenom geneticky, ale i životosprávou, životním stylem… Stává se, že kůže člověka, kterému je čtyřicet, nemá jedinou vrásky a vypadá na dvacet. Zato někdo v pětadvaceti má hodně vrásek a vypadá mnohem starší.

Obecně lze říci, že se první vrásky objevují kolem pětatřicátého roku.

Botulotoxin

Botulotoxin A je známý v lékařství mnoho let (BOTOX je komerční označení). Produkuje ho bakterie CLOSTRIDIUM BOTULINUM, která zabraňuje přenosu nervových vzruchů na sval. Je to také jeden z nejprudších jedů, které známe. V lékařství se však používají tak malé dávky, že člověku nemůže uškodit.

Poprvé byl použit k vyhlazení vrásek na začátku devadesátých let. Někdy se můžete setkat s názvem Dysport – vyrábí jiná firma než Botox. Botulotoxin uvolňuje svaly v obličeji a tím vypíná kůži a tím i vrásky (způsobuje jejich ochrnutí). Velmi malá dávka se aplikuje přímo do svalu. Tím se sval uvolní a již se tak nestahuje a nevytváří nové vrásky. Zákrok je možné opakovat. Efekt se prodlužuje. Je to dáno tím, že člověk ztrácí mimovolné mimické návyky. Svaly slábnou a nekrčí kůži nad sebou. Proto účinek botoxu vydrží déle. Je to jednoduchý a účinný zákrok, při kterém nevznikají žádné jizvy. Funguje stejně na muže i ženy.

Botulotoxin se používá i při problémech s pocením, ale i v jiných lékařských oborech při léčbě svalových křečí.


Výhody botulotoxinu:

  • okamžitý efekt
  • nevznikají jizvy
  • nevyžaduje chirurgickou operaci
  • minimální rekonvalescence
  • možnost okamžité aplikace
  • časová nenáročnost


Nevýhody botulotoxinu:

  • aplikace se musí opakovat
  • výsledek není trvalý

Zákrok

Zákrok je prováděn ambulantně. Trvá pouze několik minut, podle počtu vpichů. Je téměř bezbolestný – občas pacienti popisují pouze malé pálení v oblasti vpichu. Botulotoxin je aplikován pomocí tenké injekční stříkačky přímo do mimických svalů. Asi hodinu po aplikaci se doporučuje setrvat ve vzpřímené poloze. V tomto čase by pacient měl aktivně zapojovat mimické svaly, do kterých byl aplikován botulotoxin. Tím se zvýší jeho účinek.

Účinek se projeví za 3-7 dní a vydrží až půl roku. Minimální čas pro opakování zákroku je 3 měsíce.

Pooperační péče

Po aplikaci botulotoxinu je kůže mírně narudlá a oteklá. Asi po týdnu je výsledek optimální.

Do práce pacient může jít hned na druhý den.

sponzorované odkazy

Přidejte komentář