www.estetickeoperace.cz – Zmenšení prsou
sponzorované odkazy

Estetické operace
Každý by chtěl vypadat tak, aby se líbil nejen sám sobě, ale i svým blízkým lidem. Někdy stačí změnit účes, líčení, oblečení... jindy však takové změny nestačí. V takovém případě můžete zvážit jednu z plastických operací. Estetická chirurgie je poslední roky na velké vlně zájmu. Můžete si nechat zmenšit, zvětšit, vymodelovat poprsí, přišít odstálé uši, odstranit jizvy po akné, nechat si provést plastiku nosu, plastickou operaci brady či odsát tuk pomocí liposukce.

Zmenšení prsou

Operační zmenšení prsů se provádí jednak ze zdravotních důvodů (bolesti v zádech, psychické obtíže), jednak z důvodů estetických. Jednou ze závažných získaných vad prsů je tzv. hypertrofie prsní žlázy, což znamená velmi výrazné zvětšení prsů při jejich vývoji, často až do nepřirozené a neúnosné velikosti, naprosto neodpovídající tělesným proporcím. Nejčastěji se vyvíjí již v pubertě, ale často vzniká i při kojení, při velikém ztloustnutí a při některých endokrinních ( hormonálních ), metabolických a gynekologických onemocněních. U případů pubertální hypertrofie lze někdy vystopovat dědičnou souvislost. Prsy u takto postižených žen neodpovídají velikosti a váze pacientky a někdy mohou dosáhnout až gigantických rozměrů ( gigantomastie ).

Pod svou tíhou pak zcela zákonitě povolují a klesají. Nadměrná velikost prsů ve většině případů nebývá jen vadou kosmetickou, ale je druhotně příčinou dalších obtíží, jako např. problémů s páteří a držením těla, které pacientku ohrožují rizikem trvalých následků. Jedná se hlavně o bolesti krční a hrudní páteře, s nimi spojené bolesti hlavy, dále bolesti ramen přenesením váhy prsů přes podprsenku či bolesti prsů samotných. Mohou se vyskytnout i opakované záněty, ekzémy a plísňové infekce kůže pod prsy a na jejich spodní straně, která se velmi snadno a často zapařuje. Při výrazných rozměrech prsů dochází někdy i k dechovým obtížím. Nelze opomenout ani možnost vzniku vážných psychických obtíží, které souvisí se sníženým společenským uplatněním, s problémy v navazování partnerských vztahů, atd. Pro to všechno je velmi důležité přistoupit k operačnímu řešení co možná nejdříve, než dojde k rozvoji těchto druhotných poruch. Navíc je paradoxem, že nadměrně vyvinuté prsy většinou nedostatečně a často vůbec neplní svou funkci – tzn. při kojení, kdy žláza nedostatečně produkuje mateřské mléko.

Chirurgické korektury jsou pak často také rozumné z lékařských důvodů (a někdy je dokonce proplácí pojišťovna).

Operace

Operace prsů se provádějí v celkové anestezii. Mammaplastiky trvají podle náročnosti 2-3 hodiny. Principem výkonu je redukce (zmenšení) žlázového tělesa a kožně-tukových nadbytků za současné modelace, pozvednutí zbývající prsní tkáně a v neposlední řadě v odstranění přebytečné kůže.

Princip operace je popsán u modelace prsů. Nutno však zdůraznit, že dochází k odstranění výrazně většího přebytku žlázy i kůže. Výkon je vždy rozsáhlejší a pro pacientku více zatěžující.

Jizvy jsou vždy vedeny v plném rozsahu jako u modelace, tj. ve tvaru kotvy. Dle typu zvoleného operačního postupu výsledná jizva obkružuje prsní dvorec, minimálně sestupuje kolmo dolů, přední stranou prsu a event. pokračuje horizontálně v průběhu novotvořené podprsní rýhy.

Při větším rozsahu výkonu je nutno operační rány drenovat. Jizva v podprsní rýze je podstatně delší, zejména směrem do strany. Po operaci zůstává pacientka hospitalizována na lůžku nejméně po dobu 2-3 dnů. Operované musí počítat s tím, že operace prsů je náročný výkon a že je po probuzení z celkové anestezie bude bolet hrudník, hůře se také dýchá, tělo je citlivé na pohyb apod. Ostatní pooperační průběh se jinak výrazně neliší od průběhu po modelaci prsů, jen je třeba počítat s delším obdobím rekonvalescence.

Pooperační péče

Klientka zůstává v nemocniční péči většinou 2 dny po operaci, drenáže se běžně odstraňují 2 – 5 pooperační den, klidový režim se týká následujících 2 – 3 týdnů, v tomto časovém horizontu se též odstraňují stehy. Po operaci se bolesti tlumí léky proti bolesti. Je potřeba nechat prsa v klidu, proto se dává sterilní obvaz, který posléze nahradí zdravotní podprsenka (asi 4 – 6 týdnů po výkonu). Je nutné počítat s velkou bolestivostí po operaci. Dále se čato vyskytují otoky a modřiny, které postupně ustupují. Běžné jsou menší následné korekce jizev.

sponzorované odkazy

jeden komentář k “Zmenšení prsou”

  1. Jana says:

    Pojišťovna může proplácet zmenšení poprsí na základě doporučené od ortopeda nebo neurologa.

Přidejte komentář