www.estetickeoperace.cz – Zvětšení prsou
sponzorované odkazy

Estetické operace
Každý by chtěl vypadat tak, aby se líbil nejen sám sobě, ale i svým blízkým lidem. Někdy stačí změnit účes, líčení, oblečení... jindy však takové změny nestačí. V takovém případě můžete zvážit jednu z plastických operací. Estetická chirurgie je poslední roky na velké vlně zájmu. Můžete si nechat zmenšit, zvětšit, vymodelovat poprsí, přišít odstálé uši, odstranit jizvy po akné, nechat si provést plastiku nosu, plastickou operaci brady či odsát tuk pomocí liposukce.

Zvětšení prsou

Pro většinu žen jsou její prsa velmi důležité. Jsou symbolem krásy, zdraví a pro opačné pohlaví jsou většinou prvním místem, kam zabloudí pohledem. Ne ale každé ženě bylo dopřáno od přírody krásné a plné poprsí, což se může významným způsobem podepsat na její psychice. V průběhu života dochází ke změnám velikosti prsů. Je to obvykle po těhotenství, kojení, větším úbytku váhy, ale i vlivem hormonálních změn. Některé ženy zase trápí výrazná asymetrie (rozdílná velikost), jiné zase přišly o prsní žlázu v důsledku zhoubného nádoru.

V dnešní době již existují možnosti, jak si dopomoci k vytouženému a plnému dekoltu. Jednou z možností, kdy efekt je okamžitý a trvalý, je zvětšení pomocí implantátů. O vlivu na sebevědomí a zlepšení psychického stavu ani nemusíme hovořit.

Implantáty

Prsa se zvětšují vložením implantátů od renomovaných světových výrobců. Mezi nejznámější a u nás nejpoužívanější patří:

 • Polytech Silimed
 • Mentor
 • Mc Ghan
 • Nagor
 • Eurosilicon a další

Výzkumy ukazují, že bude možno „vyplnit” prsa z kmenových buněk. Tato metoda je zatím neodzkoušená a u nás se nepoužívá.

Prsní implantáty se liší i strukturou povrchu. Povrch může být hladký nebo drsný (semišový), Dělají se i implantáty potažené titanem, ale u nás se nepoužívají. Dříve se vyráběly pouze s hladkým povrchem, ale právě hladký povrch byl příčinou zvýšeného výskytu tzv. kapsuly (zatvrdnutí okolo implantátu). Proto se v dnešní době používají hlavně s drsným povrchem.

Vnitřek implantátu se také může lišit. Často se můžeme dočíst o novinkách v této oblasti, ale zatím se nejvíce používají implantáty plněné:

 • silikonem
 • fyziologickým roztokem (používané většinou v Americe)

Vnitřek silikonové implantáty byl dříve tekutý, ale dnes se používá tzv. kohezivním gel různé hustoty. Velká výhoda tohoto gelu je jeho soudržnost. Při poškození gel nevytéká, ale zachovává si svůj tvar. Navíc k poškození implantátů dochází velmi zřídka (při autonehodě, ostrým předmětem…).

Zde je nutno dodat, že nikdy nebyla prokázána přímá souvislost mezi rakovinou prsu a silikonovými implantáty. Je to spíš naopak, protože po vložení implantátů chodí ženy 1x ročně na kontrolu, kde by se případné nádorové onemocnění ukázalo ještě v zárodku, kdy je možná a úspěšná léčba.

Podle tvaru dělíme implantáty na:

 • kulaté
 • kapkovité (anatomické)

Kulaté se začaly vyrábět již v šedesátých letech minulého století. Teprve až v osmdesátých létech přišly na trh kapkovité implantáty, které byly určeny pro ženy, které přišly o prsní žlázu v důsledku nádorového onemocnění. Později se kapkovitý tvar dostal i do estetické chirurgie. Výběr tvaru je dobré a žádoucí konzultovat s plastickým chirurgem. Jen on mám dostatečné zkušenosti a dobře vám poradí. Pokud si nebudete jistá, zajděte k jinému. Je to normální, že ženy chodí i na více konzultací k různým doktorům.

Implantáty mají i různý profil (výšku): nízký, střední a vysoký.

Způsob vložení

Při rozhodování o způsobu vložení se bere ohled na tvar implantátu, jeho velikost, velikost hrudníku, očekávaný výsledek. Zvětšení prsou je možné jedním ze tří operačních postupů:

 1. řez v rýze pod prsem (tzv. submamární řez) – jizva bývá většinou malá, ale patrná.
 2. řez na hranici prsního dvorce (tzv. periareolární řez) – jizva je skoro neznatelná, protože je na hranici mezi světlou kůží a tmavým dvorcem.
 3. řez v podpažní rýze (tzv. submamární řez) – jizva je také neznatelná, ale této postup je náročný a bolestivější.

Implantát můžeme vložit:

 • pod prsní žlázu
 • pod sval
 • částečně pod sval (používá se u anatomického implantátu)

Pod prsní žlázu se většinou implantát dává při mírném poklesu prsů. Operace je méně bolestivá a rekonvalescence je kratší. Nevýhodou ale je, že dochází k většímu poklesu prsů a dochází zde i k většímu procentu tvrdnutí (kapsuly). Implantát je více
hmatatelný a může být i okem viditelný (protože nad implantátem je méně vlastní
tkáně)

Umístnění pod sval je více bolestivější a rekonvalescence je delší. Také prsa poklesnou jen mírně a i po letech vypadají jako po operaci (implantát drží sval) a navíc není takřka hmatný.

Konzultace

Na konzultaci se vždy objednává předem. Cena za konzultaci se liší, průměrně se pohybuje okolo 500,-Kč. Při objednání se na operaci je konzultace většinou zdarma. Při konzultaci se s chirurgem domluvíte na způsobu vložení implantátů, velikosti a na tvaru.

Operace

Před operací musíte absolvovat mammalogické vyšetření (ultrazvuk a event. RTG). Dále je nutné si zajistit u Vašeho praktického lékaře, případně u internisty, předoperační vyšetření, jehož rozsah je dán věkem a Vaším celkovým zdravotním stavem. Před operací je nutno neužívat nebo vysadit léky, které zvyšují krvácivost. Jsou to nejčastěji léky s obsahem kyseliny acetylosalicylové (Acylpirin, Aspirin, Anopyrin apod.)

Výkon se provádí v celkové narkóze a trvá asi jednu hodinu. Chirurgicky se v místě budoucího uložení implantátu (pod žlázou nebo hlouběji až pod prsním svalem) vytvoří kapsa stejné velikosti jako implantát do které se pak vlastní implantát vloží.

Po operaci se vkládají do prsou drény, které odvádí krev. Potom se rány sešívají. Drény se odstraňují většinou při odchodu domů a stehy se vytahují za 8-11 dnů.

Pooperační péče

Po operaci je nutné nosit speciální pooperační podprsenku nebo prsní pás (4-6 týdnů).

Prsní pás se nosí při vložení kulatých implantátů, kde je potřeba fixovat horní okraj implantátů tak, aby nedošlo k jejich posunutí nahoru. Občas se pás kombinuje s podprsenkou, aby se lépe vytvořila podprsní rýha.

Anatomické implantáty se fixují speciální podprsenkou. Zde hrozí nebezpečí jejich posunu směrem dolů a zevně.

Kontroly jsou po operaci pravidelné dle instrukcí doktora

Komplikace a rizika

Tak jako u ostatních plastických operací mohou nastat komplikace. Jsou spíše ojedinělé a každý lékař se jim snaží předejít. Jedná se o komplikace spojené s narkózou nebo se samotným výkonem. Může jít např. o:

 • infekci operační rány – proto se preventivně podávají antibiotika
 • krvácení nebo hromadění tkáňového moku v podkoží tzv. seromu
 • vznik keloidních jizev
 • velká bolestivost v pažích – postupně ustupuje

Dalším problémem může být, že operace nemusí vždy dopadnou podle představ pacientky. Někdy si pacientka přeje větší poprsí a po operaci zjistí, že by mohlo být ještě větší…

Ještě je nutno upozornit na komplikace s použití silikonových implantátů. Jde o:

 • vznik kapsule – pravděpodobnost je asi 5%. Jedná se o zatvrdnutí vazivové tkáňe kolem implantátu. Měkdy pomůžou masáže, jindy je nutná reoperace.
 • změny citlivosti bradavek – někdy dochází ke zvýšené citlivosti a jindy ke snížení citlivosti bradavek. Stav se většinou sám upravuje do několika měsíců.
 • protržení implantátu – pokud je implntát poškozen, je nutné ho vyměnit. Životnost se udává 10-15 let. K protržení dochází např. při autonehodách nebo při velkým tlakem na prs. Nejčastěji však opetřebením.
 • vytvoření hematomu – nahromadění krve v okolí implantátu
 • nesouměrnost – prsa postupně po operaci klesají. Může dojít k tomu, že prsa začnou klesat nestejnoměrně
 • pootočení implantátu – je to problém anatomických implantátů, kdy prs nemá přirozený tvar a je nutná reoperace
 • vyhřeznutí implantátu – stává se při velkém zatížení kůže (např. v oblasti, kde jsou jizvy nebo popáleniny) nebo pokud byl dán velký implantát. Potom je nutné takový implantát vyjmout.
 • svraštění implantátu – na obalu implantátu je možné nahmatat zvrásnění. Stává se to spíše štíhlejším pacientkám a implantátem pod prsní žlázu.

U kuřaček jsou častější komplikace s hojením a se vzhledem jizev než u nekuřaček. Na všechny komplikace by Vás měl vždy upozornit lékař již při první konzultaci.

sponzorované odkazy

2 komentářů k “Zvětšení prsou”

 1. Yvona says:

  CHtěla bych si nechat zvětšit prsa na dvojky.Před dvěma roky jsem prodělala dvakrát pneumotorax.Nevím zda-li by mi to lékař schválil.Můžete mi prosím poradit?Děkuji Yvona

 2. CHtěla bych si nechat zvětšit prsa na dvojky.Před dvěma roky jsem prodělala dvakrát pneumotorax.Nevím zda-li by mi to lékař schválil.Můžete mi prosím poradit?Děkuji Yvona
  +1

Přidejte komentář